Omlouváme se, momentálně dokončujeme poslední úpravy této sekce. V provozu bude v nejbližších dnech.
Děkujeme za pochopení
Trávníky BEKO
Sečení trávy je základní péče o trávník. Špatně posečená travnatá plocha může mít za následek poškození travních výhonků a působí velice neesteticky. Sečením zajišťujeme výšku trávníku. Výška travnaté plochy závisí na použití. Pokud používáme trávník na hraní, opalování a jiné aktivity, je vhodná výška trávníku 4 - 5cm. Při vyšší výšce si trávník drží optimální vlhkost a hlídá si svůj vodní režim.
Sekání trávníku bychom měli přizpůsobit typu trávníku, klimatickým podmínkám (sucho, deštivo, slunečno). Při sekání zahrady bychom měli snížit výšku travního porostu pouze o 1/3 její výšky. Např. po návratu z dovolené nemůžeme trávník zkrátit sečením najednou, ale postupně pouze o 1/3 jeho výšky v rozestupu několika dní za sebou.
Závislost klimatických podmínek má vliv na vzhled Vašeho zeleného koberce na zahradě. Je-li suché léto, stačí trávník sekat 1x za dva až tři týdny, protože nestíhá růst. Travní stéblo je oslabené z důvodu malé závlahy a mohlo by dojít k jeho poškození. Jestli je období deště a trávník je podmáčený, trávník nesečeme, protože bychom travní stébla vytrhly z kořenového systému, a vznikla by holá místa. Proto je důležité počkat, až travní podklad vyschne.
První jarní sekání by se mělo provádět až tehdy, když jsou travní stébla dostatečně silná. Nože sekačky musí být ostře nabroušené, protože musí správně odseknout travní stéblo. V opačném případě neuseknou čistě a travní stéblo zůstane roztřepené. Tím dojde k poškození travní zeleně a můžou vzniknout suchá zežloutlá místa.
Poslední sekání travního koberce provádíme v říjnu. Poté již trávník necháme odpočívat a připravovat se na zimní období.
Trávník je třeba sekat pravidelně. Ideální je sekání trávy spojit i s mulčováním, kdy se stébla trávy rozsekají na malé kousíčky, které zůstanou na travním porostu a působí tam jako hnojivo. Pokud je možno sekání trávníku spojit s mulčováním je vhodné provádět sekání častěji než 1x týdně.
Aerifikace = provzdušnění trávníku (z lat. aer = vzduch)
Aerifikace je mechanické ošetření trávníku zasahující do podpovrchové drnové, zejména vegetační vrstvy s cílem upravit fyzikální vlastnosti zhutnělé půdy. Používá se na zlepšení přístupu vzduchu a závlahy pro kořenový systém travního porostu. Aerifikací musíme vytvořit vhodné podmínky pro regeneraci drnové části trávníku. Principem aerifikace je propichování drnu a vegetační vrstvy dutými nebo plnými hroty. Jedná se hlubší prořezání trávníkové a vegetační vrstvy. Po aerifikaci se vzniklé díry v trávníkové ploše zapískují a provzdušněný trávník se může doplnit vhodným hnojivem.
Pískování trávníku = vpravení písku do travního porostu
Pískováním dochází ke zlepšení kvality trávníkového porostu z důvodu lepšího okysličení půdy a zabraňuje růstu mechu. Písek se rozhrnuje speciální sítí, aby byl dobře vpraven do děr po aerifikaci.
Operace, při které dochází k aplikaci hnojiv na trávníkový porost. Hnojení se provádí před dosevem travního semene.
Dosev provádíme z důvodu sjednocení celistvosti travního celku. Na travním porostu mohou být nedokonalosti jako vyschlé fleky.
Slouží k udržení a zkvalitnění substrátu již založeného trávníku. Top dressing se provádí speciálním trávníkovým substrátem. Základní surovinou top dressingu by měl být písek, který by měl udržet, popřípadě zlepšit vlastnosti kvality substrátu. Slouží k ochraně trsnatých trav a podporuje odnožování výběžkatých trav. Další složkou jsou hnojiva. Pokud je nutno zvýšit pH, tak je výhodou aplikovat jemně mletý dolomitový vápenec. Pro nízce stříhané trávníky greenů je upřednostňována jemně prosetá rašelina. Pro trávníky, které jsou sekané na vyšší výšku, bývá vhodný vysoce kvalitní organický kompost.
Vertikutace = prořezání trávníku (z anglického vertical cut = svislý řez)
Používá se na odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a zároveň na prořezání vrchní vrstvy půdy. Tím se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění trav. Zároveň dochází i k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak zmlazuje.
Principem vertikutace je mělké prořezání a pročesání nadzemní drnové části s nastavitelným sklonem nožů. Vzdálenost nožů je 5-0mm.
Vertikutace omezuje i růst dvouděložných plevelů, zejména těch s listovými růžicemi. Nejdříve musíme trávník velmi nakrátko posekat a potom prořezat do hloubky asi 3 mm, a to jednou příčně a jednou podélně, aby se travní plsť i vrchní vrstva půdy intenzivně rozřezala. Veškerá vybraná plsť musí být sebrána. Po vertikutaci je třeba vydatně zalévat, aby trávník nezasychal.
Dvouděložní plevel pro svůj růst využívá živiny, závlahu z půdy a tím ubírá na síle pro růst nového trávníku. Mezi dvouděložní plevel patří pampeliška, jetel, jitrocel, řebříček obecný.